סמים פסיכדליים.

מסע אל נבכי הנפש הפסיכדלית.

סיכום ראיון עם  פרופסור מייקל פולן מחבר הספר ״לשנות את דעתך״  ועוד רבי מכר אחרים בתחום הבוטניקה והמזון.

ראשית כל לפני שנצלול אל הלא נודע ,יש להבהיר במלוא החומרה והרצינות שתורת ישראל והקבלה מזהירות ומגנות שימוש בסמים ״קלים״ או ״קשים״ מהסיבה הפשוטה שבכוחם ״לשבור את הכלים״ולא חסרים סיפורים על משפחות שנפגעו אנושות כתוצאה מכך לרבות ביתנו שלנו אנו.

על כן אין במאמר זה שום המלצה שהיא, והמידע מובא להעשרה בלבד.

סופר ס(ת)ם.

פרופסור מייקל פולן, 65,נולד בלונג איילנד למשפחת מהגרים יהודית,סבו הגיע ב1917 מרוסיה ופולן טוען שקיבל את אהבת הגינון ממנו.אביו היה יועץ פיננסי ואמו עיתונאית.

במקביל ללימודיו האקדמיים במכללת קולומביה החל פולן לכתוב ל״ניו יורק טיימס״ ו״להארפרס מגזין״ טקסטים שיהפכו בהמשך לסגנון יחודי ולגישה מובהקת שלו בנושאי האדם,הסביבה בה הוא חי,והקשר ביניהם

.ב1991 פולן הוציא את ספרו הראשון ״טבע שני״על חוויות הגינון היחודיות שלו,והפך להיות אחד הקולות המקוריים והמעניינים העוסקים ביחסיו המורכבים והבעייתיים בין האדם לבין האוכל שהוא צורך.

כתביו של פולן השפיעו רבות על תנועות אקולוגיות חקלאים שפים מסעדנים וחובבי קולינריה והובילו לשינוי חלק ניכר מהרגליהם.

ה"מהפכה" הפסיכדלית.

לאורך שנים הקהילה הפסיכדלית הובלה על ידי דוברים כריזמטיים כדוגמת טימותי לירי וטרנס מקקנה שדיברו בין היתר (ובליווי של המון סמים) גם על שבירת גבולות והפלת המערכת השלטונית לטובת עולם חדש.

פרופסור פולן לעומת זאת ניגש לנושא הסמים הפסיכדליים עם הרבה צניעות והומור,פולן מצא שם פוטנציאל מופלא אבל גם השכיל להבין שחשוב להיות שקולים וזהירים מאוד לגבי נושא זה.

ישנן עוד דמויות שפחות מזוהות עם נושא הפסיכדליה ונעזרות בו,חיילים מוכי הלם קרב,יזמים בעמק הסיליקון,ועוד המון סקרנים שונים בעניין המרתק הזה שצובר מומנטום ותאוצה.

לצאת מקיבעון הסיקסטיז.

הרבה התייחסויות תרבותיות לפסיכדליה עדיין מתקשרות ותקועות בשנות השישים.ופולן לוקח על עצמו כמטרה להציל את הפסיכדליה מהפרק של התקופה הזאת ולהטמיע אותה בסיפור שהוא הרבה יותר ארוך ורחב וזה נכון,קרו דברים מעניינים לפני וגם אחרי הסיקסטיז.

לעשן קרפדה ולנוח.

קריסטלים עשויים מארס מיובש של קרפדה או במילים אחרות DMT?

כחלק מתהליך התחקיר לספרו האחרון, פרופסור פולן בן ה 65 עישן בין היתר קריסטלים עשויים מארס מיובש של קרפדה. (תרכובת הידועה בשם 5-MeO-DMT)

פולן מספר שהאימה לכדה אותו,אך לפתע ה״אני״שלו התנפץ בעוצמה לרסיסים על ידי כוח אימתני ולא מוכר,הכל נעלם, והתודעה שלו התרחבה והביאה אותו לחוויה עוצמתית שכדבריו הפכה אותו ל״אדם שליו יותר,פתוח,מקורי ורהוט יותר״ 

רגע האימה חלף כלא היה,ותובנות אודות תודעה,מוות,התמכרות,דיכאונות וטרנסצנדנטיות נולדו והיכו שורש בתודעתו של הסופר.

הכל מתחיל בגינה.

פטריות פסילוסיבין-טיפול נגד דיכאון

״הכתיבה שלי תמיד מתחילה בגינה״מסביר הפרופסור את החוט המקשר בין ספריו השונים.״אני מתעניין בשימושים שונים ומגוונים של צמחים בחיינו והתלות שלנו בהם,חלקם מובנים מאליהם ביופיים וטעמם וחלקם משונים מאוד כגון צמחים משני תודעה.״

צמחים פסיכדליים נמצאים בשימוש בני האדם בתרבויות שונות כבר אלפי שנים, ואצל פולן עלתה תכופות השאלה:״למה דווקא המנהג הזה הפך לאדפטיבי?״

הרי שינוי תודעה כביכול מחליש את האני הפיזי שלנו ושם אותנו בסיכון גבוה כשאנחנו פחות מסוגלים להגן על עצמנו,לצוד או ללקט אוכל,אדם תחת חומרים מסוגל לשבת ולבהות בעולם בלבד ובכל זאת,מדובר בנושא אוניברסלי וחלק בלתי נפרד כמעט מכל תרבות עתיקה לרבות היהדות.

גוף ונפש.

בדומה לקשר ההדוק בין מזון לבריאות מנסה פולן גם להבין למה רוב בני האדם כל כך לא בריאים ומדוע אנחנו כל כך אובססיביים בנוגע למה שאנחנו מכניסים לגוף.

״רוב היצורים״ הוא אומר ״פשוט יודעים מה לאכול,ואנחנו בני האדם מבולבלים מאוד מזה״

השאלה "מה אנחנו צריכים לאכול כדי להיות בריאים" הניעה את כל העבודה של הפרופסור במשך שנים.ומחקר הצמחים הפסיכדלים של נולן הוא המשך ישיר לכך רק שהפעם הוא מכוון פנימה בהקשר של חומרים וצמחים משני תודעה לבריאות הנפש.

סמים מסוכנים-תלוי את מי שואלים.

בספרו ״לשנות את דעתך״ פרופסור פולן משרטט נרטיב פסיכדלי חלופי לזה שנמסר עד כה בידי הממסד.והוא מספק לנו את הטקסט המקיף ביותר שנכתב על חומרים משני תודעה ובמיוחד אל אס די ,פטריות פסילוסיבין ו5me0 DMT.

הוא עובר בין חוקרים רופאים פסיכולוגים פסיכיאטרים מטפלים שאמנים ופסיכונאטים שמתנסים בפסיכדלים ומראה שוב ושוב עד כמה הפחד והימנעות מטיפולים מבוקרים מאט מעכב ואף מונע את רפואת הנפש,את היכולת להתמודד עם אובדן,לקבל את המוות ולהשלים איתו.

לדבריו טיפול בסמים פסיכדליים או חומרים משני תודעה גורם החל משינויים פנימיים מינורים ועד לאתחול מוחלט מחדש של תפיסת הקיום עצמו.

רבים מהמקרים  מביאים לתוצאות דרמטיות וחיוביות ועם הצלחה ברורה בשיעור שיקום הסובלים ממחלות נפש מכורים והפגת חרדות מהמוות בקרב חולים סופניים.

השפעותן העיקריות של סמי הפסיכדלייה הן שינוי ההכרה התודעה ובתהליכי המחשבה והתודעה,הם אינם ממכרים או גורמים לתסמונות גמילה.

טיפולי שיחה הנתמכים בחומרים פסיכדליים במהלך טיפולי פסיכותרפיה מעודדים זירוז מחשבות ותובנות ובכוחן להגמיש מחסומים פסיכולוגיים וטראומות שונות.

לא רק איך-מתי?

נוגדי הדיכאון החדשים?

פולן גם מדגיש שוב ושוב את החשיבות של הסיטואציה.המקום הלך הרוח והנוף הפנימי והחיצוני הם גורמים שלרוב יכריעו את טיבה של החוויה.

כיום הממסד הרפואי גם הוא מקבל בצורה מפתיעה בחיבוק חם את התופעה ומגלה פתיחות גדולה בעיקר בתחום בריאות הנפש.

פולן מסביר את התופעה וטוען שהסיבה לכך היא שכל שדה בריאות הנפש נמצא במשבר וישנה עליה חדה באחוזים של הלוקים במחלות והפרעות נפשיות,במיוחד חרדה,דיכאון,והתאבדות. ותרופות ה SSRI (ציפרלקס ודומיו שמתכווננים ישירות על רצפטורים של סרוטונין במוח.)מיושנות ובעלות אפקטיביות שלילית על החולה.

מחקר הנפש

מחקרים רבים בתחום הפסיכדלים צצים חדשות לבקרים לכל אורכה ורוחבה של ארצות הברית ובעולם כולו.באוניברסיטת קולומביה ישנה מחלקת פסיכיאטריה מהמובילות בעולם שקיימה מחקר וניסויים בפטריות פסילוסיבין במכורים ובחולי נפש.

מחקרים נוספים ומתוקצבים היטב מתקיימים גם במסצוסטס גנרל בית החולים של אוניברסיטת הרווארד ו באוניברסיטת ברקלי.

ישנה היום יותר לגיטימציה לקבל מימון לכאלה מחקרים וחוקרים שבעבר חששו להתקרב לפסיכדליה ולכל המטען החברתי התרבותי השלילי והבעייתי שקיים סביבה היום עושים זאת ביותר נוחות ופתיחות.

גם השיח הציבורי מגלה יותר פתיחות לנושא מבעבר.

שינוים בהרגלי הצריחה.

מה נשתנה?

כאמור פולן מעיד על שינוים מהותיים שחלו אצלו לאחר ההתנסויות בצמחים השונים,"הפכתי להיות אדם פתוח יותר ופחות צר אופקים״ואכן זאת אחת המסקנות הברורות מכל המחקרים שנערכו עד כה:התנסות פסיכדלית הופכת אדם לפתוח יותר לאנשים ורעיונות חדשים,היא נותנת דרכים חדשות וכלים חדשים לחשוב על דברים פנימיים ועל פתרון לבעיות שונות.פולן מוסיף ואומר שהוא הרבה יותר פתוח לגבי הרגשות שלו והוא הרבה יותר ״זמין״לשיחות נפש ושיתוף חוויות.

גיל הזהב.

לאורך סיפרו פולן חוזר ומתייחס לעובדה שהתנסות פסיכודלית היא חוויה שכדאי לעבור בשלב מאוחר יותר בחיים ואכן ככל שאנחנו מתבגרים אנחנו מתקבעים בדפוסים והרגלי פעולה מסויימים דבר שיכול להיות נפלא אבל גם מסוגל לעוור אותך לחוויות ותפישות חדשות.

באופן כללי אנשים מבוגרים הם לא בדיוק הצרכנים הטיפוסיים של פסיכדלים,עבור צעירים זאת חוויה אחרת לגמרי שכמעט כולה התמודדות עם מניפולציות שהחומרים מפעילים על החושים ולרוב כשצעירים משתמשים בפסיכדלים הם גם לוקחים אותם החוצה אל מסיבות הטבע מועדונים ובסיטואציות חברתיות שונות,פולן לעומת זאת מספר על התנסות אחראית שמעודדת חוויה פנימית לחלוטין עם מדריך מנוסה כיסוי עיניים ומוזיקה מיוחדת שנערכה עבור החוויה.כך שאתה לא מעודד את החוויה החושית של מה שאתה רואה אתה פשוט צולל פנימה.ואכן אין ספק שהתייחסות לא רצינית לביצוע חוויות מהסוגים האלה היא דבר מסוכן לא אחראי ולא מומלץ.

סוף טיול

אז אחרי שטיילנו במבוכי הפסיכדליה אנחנו נפעמים מחדש לחזות בנפלאות הבריאה וחוזרים מחוזקים אף יותר להמשיך בעבודת המידות באור הקבלה,ובלי חומרים בשבילנו,תודה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן